wtorek, 23 sierpnia, 2022
Przemysł

Centra obróbcze pozwalają zwiększyć zyski przedsiębiorstw

W nowoczesnej firmie wytwarzającej części metalowe coraz częściej zarząd napotyka na problem z wydajnością. Zwykłe obrabiarki CNC, a tym bardziej tradycyjne obrabiarki skrawające nie potrafią już sprostać szybko rosnącemu zapotrzebowaniu rynku.

Czy centrum obróbcze będzie rozwiązaniem problemu wydajności?

duże centrum obróbczeNa szczęście nowoczesna technologia często wyprzedza potrzeby przedsiębiorstw. Aby umożliwić szybszą, a także precyzyjniejszą obróbkę, wystarczy zainwestować w duże centrum obróbcze. Pozwoli ona także skrócić czasy przygotowawczo-zakończeniowe i dzięki wykonywaniu przedmiotu na jednej maszynie ograniczy dokumentację. Kolejną wielką zaletą jest ograniczenie ilości pracowników potrzebnych do centrum obróbczego. Zamiast kilku operatorów przy wielu obrabiarkach wystarczy jeden obsługujący duże centrum. Duże centrum obróbcze pozwala na wykonywanie większych niż standardowe maszyny detali, więc jest bardzo uniwersalne i może zostać użyte w większości gałęzi przemysłu. Włókiennictwo, budowa samochodów, maszyn rolniczych, wszelkich automatów przemysłowych, a nawet okrętownictwo wiele zyskuje dzięki tego typu maszynom. Jedynym problemem jest bardzo wysoka cena urządzenia – koszt potrafi znacznie przekroczyć milion złotych. Z tego powodu jedynie naprawdę duże i zarabiające znaczne pieniądze firmy mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Duży może więcej i paradoksalnie oszczędza wydając więcej.

Czy mimo dużych kosztów mniejsze firmy pokuszą się na znaczne zwiększenie wydajności i wszechstronności dużego centrum obróbczego? Coraz częściej jest to możliwe już nawet w małych firmach do 50 pracowników. Prezesów firm przekonuje szybki zwrot z tej inwestycji oraz dofinansowania z unii, które pozwalają sprawić, że taki zakup nie jest aż tak obciążający dla finansów spółki.

Back To Top