czwartek, 25 sierpnia, 2022
Przemysł

Czym jest hydraulika siłowa?

 

Wielu z nas może się zastanawiać czym jest hydraulika siłowa? Przede wszystkim sama nazwa brzmi początkowo obco i bardzo naukowo, wydaje się, że jest ona taka nierzeczywista, że może opisuje ona procesy, które tak naprawdę nie dzieją się zawsze dookoła nas, są odległe i spotykamy je jedynie na kartkach książek naukowych, ale tak nie jest. Hydraulika siłowa jest dookoła nas, a najlepszym przykładem jej zobrazowanie będzie układ hamulcowy w samochodzie.

Poznajmy zagadnienia hydrauliki siłowej

hydraulika siłowaPrzede wszystkim hamulce w naszym samochodzie są przykładem hydrauliki siłowej i opierają one zasadę swojego działania właśnie na głównej zasadzie jaka obowiązuje w hydraulice siłowej. Chodzi tu o wykorzystanie ciśnienia i siły, jakiej ono w sobie ma, żeby wytworzyć za jego pomocą ruch części mechanicznej, czyli tym samym zamienić siłę ciśnienia na siłę mechaniczną. Tak też jest w przypadku hamulców. Naciskamy na pedał, który powoduje zwiększenie ciśnienia płynu hamulcowego, który znajduje się w układzie, a to z kolei wpływa na dociśnięcie klocków hamulcowych i hamowanie samochodu. Pomyślmy tylko sami jaka to siła może powstać ze zwykłego ciśnienia w cieczy, skoro jest ono w stanie zahamować tak duży samochód i to jeszcze będący w stanie przemieszczania się, czyli posiadający swój pęd. Taka jest właśnie hydraulika siłowa, zaskakująca i ciekawa, jest dookoła nas i fascynuje każdego, tylko na co dzień nie zastanawiamy się nad nią, a szkoda.

Hydraulika siłowa jest ciekawą dziedziną nauki, jest ciekawym zagadnieniem i z pewnością każdy z nas wyniósłby dużo dla siebie, i znalazłby wiele przykładów, gdzie jest ona stosowana i jak fantastycznie można wykorzystywać jej zagadnienia w życiu codziennym. Następnym razem jak będziemy hamować to pomyślmy o niej.

 

Back To Top