wtorek, 23 sierpnia, 2022
Biuro

Czym się kierować wybierając drukarkę?

Drukarka jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego biura i firmy, coraz częściej nie można się bez niej obyć także w swoim domu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, do których bez problemu można znaleźć także tonery: Lexmark, Brother, Dell, Samsung, Oki, Kyocera, Canon i HP. Wybierając drukarkę należy brać pod uwagę kilka parametrów:

  • szybkość wydruku

Drukarki laserowe drukują znacznie szybciej niż atramentowe. Ma to znaczenie w przypadku dużej ilości wydruków.

  • druk kolorowy/czarno-biały

W przypadku drukarek laserowych należy wybierać między kolorowymi (znacznie droższymi) i czarno-białymi, drukarki atramentowe nie mają takiego podziału. Jeśli jednak wydruki kolorowe będą potrzebne rzadko, to inwestycja w kolorowe kartridże to gra niewarta świeczki: tusz w drukarkach atramentowych zacznie zasychać przed zużyciem, a kolorowa drukarka laserowa nie będzie opłacalna.

  • jakość wydruku

Wyższa jakość jest możliwa w przypadku wydruków laserowych, których dodatkową zaletą jest fakt, że nie rozmazują się pod wpływem wilgoci. Warto zorientować się przed zakupem jak w praktyce wygląda jakość pracy konkretnego urządzenia.

  • koszty eksploatacji

Jeśli drukarka atramentowa będzie używana rzadko, może okazać się, że tusz w niej zasycha. W przypadku tuszu kolorowego cena kartridża może okazać się wyższa niż cena nowej drukarki. Drukarka laserowa nie sprawia użytkownikom podobnych problemów, dodatkowo ich tonery są wydajniejsze niż w przypadku tonerów atramentowych.
Przed zakupem istotna jest dokładna analiza własnych potrzeb oraz tego, ile stron można wydrukować na jednym tonerze i ile kosztuje jego wymiana na nowy.

Poza powyższymi, istotne będą również inne funkcje drukarki: czy jest bezprzewodowa (co znacznie ułatwia korzystanie z nie), czy ma funkcję kserowania i skanowania. W biurach zwykle znajduje się więcej takich urządzeń, ale w warunkach domowych drukarka zwykle jest jedynym, dlatego powinna być wielofunkcyjna. Dzięki temu zeskanowanie ważnego dokumentu lub skserowanie przepisu na ciasto zajmie tylko chwilę.

Dodaj komentarz

Back To Top