poniedziałek, 22 sierpnia, 2022
Rolnictwo i hodowla

Czym się kierować wybierając nasienia buhaja do rozrodu?

Wiele gospodarstw zajmujących się hodowlą bydła w Polsce istnieje od wielu lat i często hodowane zwierzęta są potomkami tych, które przodkowie hodowców kupili jako zaczątek stada. Od tamtej pory starannie dobierali zwierzęta do rozrodu, kierując się pożądanymi cechami, takimi jak budowa ciała, mleczność czy mięsność.

Znaczenie wyboru odpowiedniego buhaja

nasienie buhajaObecnie nie ma już potrzeby posiadania byków rozpłodowych, powszechne jest korzystanie z banków nasienia, w których można wybrać nasienie od buhaja posiadającego korzystne z punktu widzenia cechy. Jest to spore ułatwienia, ponieważ nie tylko nie ma problemu z krzyżowaniem spokrewnionych ze sobą osobników, ale też w ciągu kilku pokoleń można znacznie udoskonalić pulę genetyczną stada. Wybierając nasienie buhaja należy brać pod uwagę, jakimi cechami ma się odznaczać jego potomstwo. Jeśli hodowca nastawiony jest na produkcję mleczną, to oczywiście wybierze buhaja rasy mlecznej, którego potomstwo odznaczać się będzie np. wyższą mlecznością, a cechy budowy ciała wpłyną na łatwiejsze cielenie się czy ustawienie strzyków. W takim przypadku warto zdecydować się na nasienie seksowane, gwarantujące, że potomstwem będą cieliczki. Jest ono droższe, jednak jest to opłacalna inwestycja. Z kolei gdy nie potrzeba jałówek do remontu stada, można zdecydować się na kupno nasienia ras mięsnych, a potomstwo hodować jako opasy bądź też odsprzedać. To dobra decyzja także wtedy, kiedy hodowca planuje przejść z produkcji mleka na produkcję opasów.

Nasienie buhajów musi być odpowiednio transportowane i przechowywane do czasu inseminacji, aby zagwarantować, że inseminacja będzie miała sens. Zwykle do przechowywania nasienia stosuje się pojemniki z ciekłym azotem, w których nasienie można przechowywać nawet kilka miesięcy.

Back To Top