wtorek, 23 sierpnia, 2022
tłumacz
Usługi

Dlaczego tłumacze są potrzebni

Ostatnio musiałem zająć się logicznym wyjaśnianiem potrzeby istnienia i funkcjonowania na rynku poszczególnych grup zawodowych. No i musiałem się trochę natrudzić. I to nawet nie trochę, ale całkiem dużo. Bo jak wyjaśnić komuś, to nie potrzebuje tego typu usług, że są one potrzebne i niezbędne.

Po co tak właściwie komu tłumacz?

tłumaczJeżeli ktoś robi na polu przerzucając ziemię, to dla niego taki tłumacz jest tylko nierobem, na którego on musi pracować. No, ale był kiedyś taki wiersz, chyba Brzechwy, który wyjaśniał wszystkim dzieciom dlaczego wszystkie zawody są tak samo ważne, a jeden bez drugiego się nie może obyć. No to właśnie ma miejsce w przypadku tłumaczeń. A chyba nawet bardzie, bo taki tłumacz jest potrzebny każdemu. A tłumaczeń i ich form mamy pełen zakres. Weźmy na przykład takie tłumaczenia kabinowe. Pomyślcie ile pracy, wytrwałości i zacięcia trzeba mieć w sobie, aby siedzieć w takiej malutkiej kabinie ze słuchawkami na uszach i przekazywać ustnie to, co usłyszeliśmy w słuchawkach. A jeszcze przekazywać w zupełnie innym języku. To przecież jakiś kosmos. Ale dla zawodowców to drobiazg, bo prawdziwy problem się zaczyna, kiedy są potrzebne tłumaczenia symultaniczne. Wtedy siadają obok siebie i jeden drugiemu musi przekazać. Pełna kooperacja i zrozumienie. A często są to ludzie, którzy widzą się pierwszy raz w życiu. A tu jest bardzo ważne spotkanie, od którego na przykład losy świata zależą. No i zaczyna się wielki problem. Po takim spotkaniu i ustaleniu szczegółów trzeba jechać na wielką konferencję, gdzie całą gospodarka światowa się spotyka. I wtedy zaczyna się wyższa szkoła jazdy, czyli tłumaczenia konferencyjne. Jeden do drugiego, a wszystko w jednym rytmie. I wieczny, nieustający przekaz. A wszystko to musi być oparte o perfekcyjnie przeprowadzone tłumaczenia ustne. No i pod koniec takiego spotkania należy wyjaśnić wszystkie rozbieżności i kwestie techniczne.

A tu mogą pomóc jedynie tłumaczenia techniczne. A to już poważna sprawa. Tak poważna, że cała warszawa aż wstrzymuje oddech. I na długo zapada w ciszy.

Back To Top