poniedziałek, 22 sierpnia, 2022
elektrownia słoneczna
Technologia

Do czego elektrownia słoneczna?

Elektrownie fotowoltaiczne mają bardzo wielkie przebicie w dzisiejszych technologiach tworzących energię odnawialną. Dawniej te panele były jednak dość duże, dzisiaj technologia ta znacznie się zmniejszyła, ale jednocześnie pozwoliła na większą wydajność.

Elektrownia słoneczna zajmuje sporo miejsca

elektrownia słonecznaDzisiaj ogniwa fotowoltaiczne mogą naprawdę zaszokować jak mała kosteczka może napędzić telefon, kalkulator czy lampkę. Wiadomo, że prawdziwa elektrownia słoneczna potrzebuje zająć trochę miejsca, jednak jeżeli chodzi o zwykłe zasilenie jakiś przedmiotów to dzisiaj naprawdę nie ma problemu. A technologia ta ciągle się rozwija i to w Polsce. Ogniwa fotowoltaiczne to pożądany towar. A do czego można je zastosować? Po pierwsze małe elektrownie tzw. kieszonkowe możemy wykorzystać właśnie do podładowania telefonu, nawigacji latarki czy kalkulatora. Większe, możemy wykorzystać jako domowe elektrownie. Takie panele stawiamy na dachu albo przy domu (najlepiej od południowej strony) są to średniej wielkości panele. Mogą one służyć do zasilania bojlera, urządzeń elektrycznych typu telewizor, jednak nie możemy zapomnieć o wydajnych akumulatorach, żeby móc oglądać też go w nocy, albo mieć ciepłą wodę. Ostatnimi są panele słoneczne stosowane w prawdziwych elektrowniach elektrycznych. Są to bardzo duże ogniwa fotowoltaiczne które dają naprawdę dużo mocy.

Stosuje się je szczególnie w cieplejszych klimatach, gdzie słońca jest dużo więcej, niż chmur, tak jak to jest w naszym klimacie. Pod tym względem najlepiej ma się północna i południowa afryka czyli ogólnie klimat zwrotnikowy.

Back To Top