czwartek, 25 sierpnia, 2022
Finanse

Dobra kasa fiskalna

Już około siedemdziesiąt procent działalności jest zobowiązanych do wykorzystywania kas fiskalnych, jako urządzenia do rejestrowania sprzedaży. Jest to konieczne, ponieważ paragony wydawane z kasy są dowodem zakupu.

Co musi zawierać kasa fiskalna?

kasy fiskalne online elzabObecnie niemalże normą jest, iż każdy klient wymaga wydania dowodu zakupu w postaci paragonu czy faktury, ponieważ jest to dla niego zabezpieczenie w razie ewentualnego zwrotu. Jest on również informacją, że przedsiębiorca legalnie prowadzi działalność i odprowadza z niej podatki. W momencie zakupu kasy, należy wysłać do Urzędu Skarbowego odpowiednie pismo, informujące o rozpoczęciu sprzedaży. W zależności od rodzaju i wielkości prowadzonej działalności, konieczne jest dopasowanie kasy i jej parametrów. Nową kategorią tychże urządzeń są kasy fiskalne online Elzab, które za pomocą internetu łączą się z Centralnym Rejestrem Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W takiej formie wysyłane są jedynie konkretne dane dotyczące na przykład wielkości sprzedaży, wysokości podatku należnego do zapłaty czy raportów kasowych. To, jakie dane mają być wysyłane do Repozytorium, każdy przedsiębiorca ustawia na samym początku, przed rozpoczęciem sprzedaży. Kasa fiskalna online może być w formie mobilnej, systemowej czy wielostanowiskowej. Tego typu kasy są obecnie obowiązkowe tylko dla niektórych branż handlowych, ale z czasem ich lista się poszerza. Jeżeli chodzi o cenę, to przeważnie trzeba za nią dać od ośmiuset do nawet dwóch tysięcy złotych.

Przy wyborze optymalnej kasy fiskalnej, liczy się również jej baza danych lub możliwość jej powiększenia. Od tego zależy, na jak długo starczy dany model kasy. Baza danych może pomieścić kilkaset pozycji towarowych, albo nawet kilkaset tysięcy.

Back To Top