czwartek, 25 sierpnia, 2022
Biznes

Dotacja unijna na rozwój firmy

Wiele osób marzy o założeniu własnej firmy, jednak nie mają na to wystarczająco dużo środków. Najciężej się utrzymać na rynku przez pierwsze lata działalności, kiedy dopiero zdobywamy klientów i jesteśmy ciągle na dorobku.

Gdzie starać się o dotację?

dotacje na rozwój firmyKażdej bezrobotnej osobie przysługuje prawo o ubieganie się o dotację z Urzędu Pracy na założenie własnej firmy. Nie są to wielkie środki, bo sięgają zaledwie niecałych dwudziestu tysięcy złotych, ale dla niektórych mogą być wystarczające. Jeżeli planujemy otworzyć większą firmę, ale prowadzimy już działalność gospodarczą i chcemy ją rozwinąć, to lepszym rozwiązaniem jest staranie się o dotacje na rozwój firmy. Są to środki unijne, które są wydawane w ramach poszczególnych funduszy przydzielonych na konkretne przedsięwzięcia. Najczęściej w Urzędach Marszałkowskich, albo Wojewódzkich otrzymamy wszelkie informacje na temat możliwości uzyskania dotacji. Mogą one być udzielane przez dany Urząd, albo przez zewnętrzne firmy zajmujące się rozdzielaniem dotacji na poszczególne biznes plany. Aby dostać upragnioną dotację, trzeba złożyć wniosek wraz z dokładnym biznes planem, w którym będą wyliczone wszystkie koszty i przychody. Musimy dokładnie wyliczyć ile pieniędzy nam potrzeba i jak planujemy je wydatkować, gdyż po otrzymanej dotacji musimy ją rozliczyć zgodnie z fakturami. Środki unijne na rozwój firmy muszą być przeznaczone na przedsięwzięcia ściśle związane z poszerzeniem jej działalności. Po ich otrzymaniu, firma musi działać przynajmniej dwa lata.

Jeżeli sami nie wiemy jak ułożyć poprawnie biznes plan, to możemy skorzystać z pomocy różnych firm doradczych, które się w tym specjalizują. Od poprawności złożonych dokumentów zależy szansa na otrzymanie dotacji, więc warto je poprawnie wypełnić.

Back To Top