środa, 24 sierpnia, 2022
Budownictwo

Elewacja domu – drewno czy imitacja?

 

Ostatnimi laty na elewacjach domów królują ozdobne elementy drewniane. Drewno to bardzo szlachetny i piękny materiał, jednak wymaga szczególnej pielęgnacji, aby zachować swój atrakcyjny wygląd. Dlatego coraz częściej inwestorzy decydują się zastąpić naturalne drewno jego sztucznymi odpowiednikami, a imitacja drewna na elewacji prezentuje się równie pięknie.

Zalety paneli imitujących drewno

panele elewacyjne drewnopodobnePoszukiwanie materiałów mających zastąpić wyglądem naturalne drewno ma na celu przede wszystkim eliminację wad materiału. Naturalne drewno, aby wyglądało atrakcyjnie i zachowało swoje właściwości, musi być w odpowiedni sposób pielęgnowane. Raz, a najlepiej dwa razy do roku drewniane deski wystawione na działanie warunków atmosferycznych należy impregnować. W innym wypadku zaczną chłonąć wodę i wilgoć, będą się wyginać, pękać, płowieć. Ponadto w drewnie bardzo często zalęgają się szkodniki i owady, bądź pojawia się na nim pleśń i grzyb. Pozostawione same sobie drewniane deski bardzo szybko przestaną zdobić, a zaczną szpecić. Zupełnie inaczej jest w przypadku imitacji drewna, bardzo często stosowanej do wykonywania elewacji domów. Panele elewacyjne drewnopodobne są odporne na każde niekorzystne warunki atmosferyczne, ponieważ wykonane są z tworzyw sztucznych, ewentualnie z domieszką celulozy lub żywicy. Z tego powodu materiał ten jest niezwykle trwały i odporny. Panele elewacyjne drewnopodobne nie chłoną wilgoci, dlatego nie ma konieczności stosowania żadnych impregnatów. Można je z powodzeniem myć w razie potrzeby wodą ze środkami czystości. Są to produkty odporne na uszkodzenia mechaniczne, ponadto najczęściej są barwione w masie, dlatego po docięciu nie widać różnicy w kolorze.

Drewnopodobne deski elewacyjne są bardzo proste w montażu, najczęściej producent informuje nas o rodzaju potrzebnego kleju. Są ponadto łatwe w czyszczeniu i nie wymagają z naszej strony żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najczęściej też jest to materiał tańszy niż deski z drewna szlachetnego czy gatunków egzotycznych, czyli tych najlepszych na niekorzystne warunki pogodowe.

 

Back To Top