poniedziałek, 22 sierpnia, 2022
Rolnictwo i hodowla

Jak działają biostymulatory w rolnictwie?

 

Faktem jest to, że powinniśmy jeść zarówno owoce, jak i warzywa. Pozostałe rośliny również mają bardzo duże znaczenie w przemyśle spożywczym, ale mało kto tak naprawdę zastanawia się nad tym, w jaki sposób są one hodowane. Na pewno każdy zauważył to, że niektóre rośliny wyglądają lepiej od innych, mimo tego, że należą do jednego gatunku. Co sprawia, że ich rozwój jest lepszy i czy można mieć na niego wpływ?

Co warto wiedzieć o biostymulatorach?

biostymulatory w rolnictwieW dzisiejszych czasach rolnictwo jest dużo bardziej rozwinięte, niż w ubiegłym wieku. Nie tylko maszyny są dużo bardziej nowoczesne, ale również można zastosować takie środki ochrony roślin, które nie są dla nikogo szkodliwe. Biostymulatory w rolnictwie przyspieszają procesy życiowe i zwiększają odporność roślin na warunki stresowe. Działają również stymulująco na wzrost korzeni i wspomagają metabolizm roślin. W czasie swojego wzrostu rośliny podlegają działaniu bardzo wielu czynników zarówno biotycznym, jak i abiotycznym. Niemalże w każdym sezonie część upraw może być w jakiś sposób zagrożona, a to skutkuje dużo mniejszym plonem i stratami finansowymi dla rolników. Część gatunków roślin jest w stanie samodzielnie się zregenerować, jednak zdarza się, że ta reakcja obronna przychodzi zbyt późno. Biostymulatory stosuje się wtedy, gdy rośliny są zdrowe. Wtedy są w stanie wspomóc ich metabolizm i sprawić, że rośliny staną się silniejsze i mniej podatne na zagrożenia.

Już wiele lat temu zakazano stosowania środków, które miały niekorzystny wpływ na rośliny. Bardzo wielu rolników zaczęło wykorzystywać biostymulatory, które nie mają szkodliwego wpływu i są produktami naturalnego pochodzenia. Jeśli zastosujemy je w odpowiednim momencie, będziemy w stanie ochronić całą uprawę przed działaniem zarówno niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak i niektórych owadów.

 

Back To Top