piątek, 26 sierpnia, 2022
Finanse

Jak prawidłowo rozliczyć przychody zza granicy?

 

Wyjeżdżając za granicę w celach zarobkowych niezależnie od tego, czy będzie to praca sezonowa, czy dłuższy pobyt za pośrednictwem biur lub agencji pracy musimy zdawać sobie sprawę z konieczności rozliczenia się z dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym w odpowiednim krajowym oddziale Urzędu Skarbowego.

Wypełniamy PIT z Niemiec

prawidłowe rozliczenie podatku w niemczechJeżeli w danym roku podatkowym przebywaliśmy na terenie Niemiec będziemy musieli złożyć dwie deklaracje: jedną w polskim urzędzie skarbowym niezależnie od kraju, z którego uzyskaliśmy przychód w danym rok i drugą właściwą dla dochodów uzyskanych na terenie Niemiec. Rozliczenie deklaracji PIT w Niemczech obejmuje 3 progi podatkowe, adekwatnie jeżeli w danym roku uzyskaliśmy dochody w zakresie do 8.354EUR jest to kwota wolna od podatku, natomiast oprocentowana na 14%. Osiągając dochody do 52.882EUR, odprowadzimy podatek wysokości 42%, a zarabiając powyżej 250.731EUR rocznie obejmuje nas trzeci próg podatkowy ze stawką 45%. Aby zagwarantować sobie prawidłowe rozliczenie podatku w Niemczech musimy pamiętać o tym, że podczas składania deklaracji w państwowym US przysługuje nam zasada progresji, oznacza to, że dołączając do rozliczania PIT załącznik PIT/ZG zostaniemy zwolnieni z opodatkowania dochodów uzyskanych na terenie Niemiec z polskiego podatku dochodowego od osób fizycznych, przewidzianego w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 200 ze zm.).Najprostszą metoda rozliczenia podatku PIT jest skorzystanie z programów dostępnych na platformach internetowych. Dzięki temu będzie to znacznie prostsze, ponieważ taka forma rozliczenia nie tylko jest dla nas wygodniejsza, ponieważ nie musimy stać w kolejkach w urzędzie, ale przede wszystkim przejrzysty system pozwala nam na wypełnienie deklaracji na podstawie kilku prostych pytań oraz przepisaniu informacji z PIT-u od pracodawcy.

Taka forma rozliczenia zajmie nam nie więcej niż kilkanaście minut oraz zdecydowanie przyśpieszy realizację dyspozycji zwrotu nadpłaty. Pamiętajmy, aby po zakończonej operacji pobrać na swój adres mailowy certyfikowane upoważnienie z Ministerstwa Finansów. W przypadku błędnego rozliczenia zawsze będziemy mogli wówczas złożyć korektę zeznania.

 

Back To Top