czwartek, 25 sierpnia, 2022
Technologia

Jak przebiega proces cięcia za pomocą wody?

 

W dzisiejszych czasach w związku z dynamicznym rozwojem technologii i różnego rodzaju dziedzin nauki powstały nowoczesne metody w związku z docinaniem elementów i wycinaniem określonego rodzaju kształtów. Większość z nich zapewnia wysoki poziom precyzji i dokładności.

Rodzaje cięcia materiałów

cięcie wodąW warunkach domowych najczęstszym sposobem docinania jest oczywiście użycie nożyczek. Jest to metoda szybka i zdecydowanie nie wymagająca nakładów finansowych. Otrzymane kształty nie charakteryzują się jednak wysokim stopniem dokładności. W zakładach przemysłowych profesjonalnie zajmujących się obróbką materiałów stosuje się do tego celu specjalistyczne maszyny, które niejednokrotnie stanowią wydatek kilkudziesięciu tysięcy. Jedną z metod w tym przypadku jest cięcie wodą. Proces ten polega wykrawaniu w materiale określonego kształtu przy użyciu strumienia wody i ścierniwa przeznaczonego do cięcia. Technologia cięcia wodą charakteryzuje się wysoką precyzją oraz możliwością pracy na stosunkowo niewielkich powierzchniach. Ponadto jako zaletę z pewnością należy uznać fakt, że bardzo często wykrawane elementy nie potrzebują później dodatkowej obróbki takiej jak frezowanie czy też wygładzanie. Spowodowane jest to tym, że strumień wody pozostawia gładką krawędź elementu w porównaniu do innych metod wykrawania. Oczywiście im wyższą jakość chcemy uzyskać, tym bardziej precyzyjnie należy dobrać parametry głowicy tnącej oraz zadbać o wysoką jakość wody użytej w procesie.

Cięcie wodą przy odpowiednio dobranych parametrach jest zdecydowanie jedną z najbardziej precyzyjnych metod wykrawania elementów. Ponadto warto zaznaczyć, że jest to proces szybki dzięki czemu możliwa jest obróbka na skalę przemysłową. Z uwagi na ten fakt, cięcie przy pomocy wodą jest metodą, która idealnie spełnia swoje zadanie w procesach produkcyjnych.

 

Back To Top