poniedziałek, 22 sierpnia, 2022
Usługi

Jak wygląda badanie wariografem?

 

Wariograf jest urządzeniem, którego zadaniem jest analiza fizjologicznych reakcji organizmu ludzkiego na bodźce zewnętrzne. Ze względu na swoje pierwotne zastosowanie w pracy organów ścigania, zyskało ono określenie wyrywacza kłamstw. W obecnych czasach wariograf zyskał sporo na popularność, bardzo często wykorzystywany jest więc przez osoby prywatne.

Badanie wariografem – na ile wierzyć urządzeniu?

czy wariograf jest wiarygodnyCo ciekawe wariograf nadal używany jest w procesach śledczych, jednak nie na taką samą skalą jak miało to miejsce w przeszłości, a ponadto wyniki badania nie mogą być dowodem obciążającym. Po przeprowadzonym badaniu, które może odbyć się jedynie za zgodą podejrzanego, sam materiał zostaje zniszczony, a co za tym idzie niedopuszczony do akt sprawy. Urządzenie najczęściej jest więc stosowane w celu ograniczenia kręgu osób podejrzanych bądź ustalenia wartości dowodowej ujawnionych śladów. Badanie z wykorzystaniem tej metody nie może być wykorzystywane w aktach sprawy, wielu bowiem ma wątpliwości czy wariograf jest wiarygodny oraz w pełni bezbłędny. Głównym zadaniem urządzenia jest analiza reakcji fizjologicznej badanego na zadawane mu pytania. Wiemy bowiem od dawna, że kłamstwo, które pada z ust, nie jest jedynie pustym słowem, a jego wypowiedzenie przekłada się na niektóre z reakcji naszego organizmu Wariograf podczas przeprowadzanego badania tworzy zatem analizę na podstawie reakcji skórno-galwanicznej, pulsu i ciśnienia krwi oraz częstotliwości oddechu. Zebrane za pomocą wariografu dane poddawane są profesjonalnej ocenie eksperta. Jest on w stanie na ich podstawie wysnuć wnioski, w których momentach badany mijał się z prawdą. Nie oznacza to jednak, że badanie jest w pełni wiarygodne.

Badanie z użyciem wariografu zyskuje na popularności, głównie ze względu na swoja łatwą dostępność. Coraz częściej badanie ma na celu ocenić wierność oraz lojalność partnera, uczciwość pracowników czy wykrycie sprawcy kradzieży w miejscu pracy.

Na https://bez-klamstw.pl/  można uzyskać szczegółowe informację o wariografie.

 

Back To Top