środa, 24 sierpnia, 2022
Usługi

Jak wywiercić studnie głębinowe?

Wiele osób żyjących na wsi nie ma dostępu do wody z wodociągów. W takiej sytuacji niezbędne jest posiadanie własnej studni, która zapewni w gospodarstwie domowym dostęp do bieżącej wody. Aktualnie istnieje kilka popularnych metod kopania studni. A decydując się na budowę domu na wsi warto zapoznać się z tym tematem.

Studnie głębinowe

wiercenie studni głębinowychPrzed podjęciem  decyzji dotyczącej powstania studni głębinowej warto zorientować się, jakie mamy możliwości w tym zakresie  i jak wygląda cały proces wiercenia takiej studni. Studnie głębinowe nazywane są również studniami rurowymi lub wierconymi. Do pogłębiania zwykłej studni powyżej dziesięciu metrów głębokości potrzeba specjalistycznego sprzętu zwanego wiertnicą. Studnia głębinowa posiada dwie rury jedna z nich jest osłonowa, a druga filtracyjna. Rura osłonowa dociera do wodonośniej warstwy, a rura filtracyjna wnika w tą warstwę. Rura obsypywana jest warstwą żwiru, która ma za zadanie usprawnić dopływ wody. Rura osłonowa zakończona jest obejmą nośną, w której znajdują się przyłącze do wody oraz zawór ją odcinający. Jeśli planujemy wiercenie studni głębokiej na ponad 8 metrów musimy wiedzieć, że niemożliwe na takiej głębokości jest zasysanie wody. W takich przypadkach musi zostać zamontowana pompa tłoczona, dzięki której woda będzie zasysana. Pompy tłoczone są zasilane na prąd i dzielmy je na dwa rodzaje. Pompy samozasysające oraz zanurzone. Wiercenie studni głębinowych poprzedzone jest badaniami geologicznymi, które mają za zadanie ocenić budowę geologiczną oraz warunki hydrogeologiczne obszaru wykopu. Takie badania mają na celu dobrać odpowiednie rury oraz długość filtra. Badanie to pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, bo określa gdzie znajduje się warstwa wodonośna.  

Kolejnym ważnym aspektem jest lokalizacja, w jakiej ma być wiercona studnia. Musi to być miejsce niekolizyjne, znajdujące się w bezpiecznej odległości od jakiegokolwiek źródła zanieczyszczeń typu szambo czy kanalizacja. Pogłębianie czy kopanie studni zobowiązuje do uzyskania pozwolenia wodoprawnego.

Back To Top