wtorek, 23 sierpnia, 2022
Finanse

Jakie banknoty są banknotami kolekcjonerskimi?

Zdarza się, że podczas domowych porządków znajdujemy pamiątki z dawnych czasów. Wśród nich czasami znajdują się stare banknoty z poprzednich dekad, a czasami nawet wieków. To, ile są warte w tych czasach, to już inna sprawa.

Co sprawia, że banknot jest kolekcjonerski?

banknoty kolekcjonerskieNie każdy banknot, który jest nam nieznany, jest wiele warty. W ustalaniu cen nominałów kolekcjonerskich ważny jest ich nakład. Jeżeli był on kiedyś powszechny w obiegu, jego cena automatycznie spada. Świetnym przykładem wartościowego banknotu z dawnych lat jest polski banknot 19-złotowy, który pojawił się w obiegu 2019 roku z okazji 100-lecia działalności Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Aktualnie cena jednego egzemplarza sięga nawet do 1000 zł. Dla porównania inny banknot kolekcjonerski – 50-złotowy z wizerunkiem Jana Pawła II, który został wyemitowany w 28. rocznicę wybrania go na papieża. Aktualnie możemy go kupić za ok. 80-90 zł, przy nieco gorszym stanie nawet taniej. Jak to się dzieje, że banknot o wyższym nominale możemy dostać taniej, niż ten o mniejszym? Nakład tych banknotów był drastycznie różny. Wydrukowano zaledwie 55 tysięcy egzemplarzy 19-złotówki. Banknotów 50-złotowych z Janem Pawłem II – aż 20 milionów. Oznacza to, że możliwość otrzymania go miało znacznie więcej osób, co znacznie obniża jego wartość kolekcjonerską. Jeżeli uda nam się kiedykolwiek trafić na banknot, który wydaje nam się wartościowy, warto najpierw sprawdzić, kiedy, gdzie i jak długo obowiązywał dany nominał. Jeżeli był on dość powszechny i wydrukowano wiele egzemplarzy, prawdopodobnie nie ma on żadnej wartości. Banknoty kolekcjonerskie powinny być także w dobrym stanie. Im jest on lepszy, tym więcej są warte.

Stare pieniądze to cenne pamiątki po dawnych czasach. Czasami bywają cenne w dosłownym tego słowa znaczeniu – zanim jednak zajmiemy czas jakiemuś kolekcjonerowi lub lombardowi, warto poszukać pewnych informacji na własną rękę.

Back To Top