piątek, 26 sierpnia, 2022
Tablica LED
Technologia

Jakie są wady tablice led?

Technologia led jest dzisiaj wszechobecna. Nie oszukujmy się, dominuje ona powoli wszystkie inne źródła światła. Nie dzieje się to z dnia na dzień, ale z każdym dniem stosunek żarówek z klasycznym drucikiem do ledowych jest coraz mniejszy.

Tablice Led maj także wady

Tablica LEDTeraz już nawet są wyświetlacze led, a zamiast papierowego bilbordu, gdzie przyjeżdżała ekipa i naklejała reklamę staje telebim led, który to przedstawia reklamę, a do zmiany reklamy przyjeżdża programista. To właśnie pokazuje w jaką stronę to zmierza. Reklama led dzisiaj jest tym czym kiedyś neony. Wszechobecny led nie daje o sobie zapomnieć, jednak nie jest on pozbawiony wad. Szczególnie jeśli chodzi o oświetlenie. Tablice led tak samo jak tablice lcd – po prostu mają coś wyświetlić. Jednak panele led to już typowy przykład oświetlenia. I jakie one mogą mieć wady? Energooszczędne, z bezpiecznym dla naszego wzroku światłem, wszystko jak najbardziej ok. Jednak mają swoje wady. Po pierwsze są one bardzo wrażliwe na energię, jaką dostarczamy do nich. Bez większego problemu możemy przepalić je, jeśli energia dostarczona do nich będzie za duża. Co jeszcze za tym idzie to to, że nie działają chętnie ze standardowymi ściemniaczami, tylko wymagają specjalnych urządzeń. Co więcej oświetlenie led jest trudne do rozproszenia, jest bardzo skupione, przez co jest mocniej oślepiające, w sumie ciężko znaleźć dobrego zastępcę dla żarówki żarowej co pod tym względem. Co więcej to nie może pracować z wysoką temperaturą, dlatego nieraz przydaje się chłodzenie jej. Jednak sama z siebie nie oddaje zbytnio ciepła, dlatego ludzie, którzy lubią ogrzać ręce przy zwykłej żarówce mogą być czasem niezadowoleni, gdyż będą one praktycznie zimne. Problemem może być też pozorna zaleta czyli niskie napięcie pracy. Niskie napięcie ma taki wpływ, że przy dużej mocy radykalnie wzrasta prąd w obwodach, przez co instalacja może bardzo mocno się nagrzewać oraz mogą pojawić się problemy przy modulacji PWM.

Nie zmienia to jednak faktu, że jest to najszybciej rozwijana technologia oświetleniowa. Dlatego podejrzewam, że w przeciągu pięciu lat technologia ta będzie bez porównania inna od tej dzisiejszej. W sumie to nie podejrzewam, a jestem zwyczajnie pewien tego.

Back To Top