poniedziałek, 29 sierpnia, 2022
Usługi

Materiał MDF wykorzystywany do produkcji mebli

Różnego rodzaju płyty są wykorzystywane podczas produkcji mebli. Najpopularniejszym surowcem, po którego najchętniej sięgają producenci jest płyta MDF, która jest drewnopochodna. Materiał ten cechuje się swoją trwałością i gładkością, dlatego jest tak chętnie wykorzystywany szczególnie w meblarstwie

Właściwości płyt MDF

płyty mdfPowstają one ze zmieszania zmielonego drewna i innych związków organicznych. Mieszankę, którą się uzyskuje poddaje się odpowiedniej obróbce i prasowaniu w bardzo wysokich temperaturach. Płyty MDF są produktami o średniej gęstości, przy czym są twarde oraz jednolite. Cechują się przede wszystkim niezwykłą trwałością. Jest to istotne w produkcji mebli, ponieważ to od tego zależy jak długo posłużą nam na przykład szafki kuchenne. Mogą mieć różne wykończenia, a trzema podstawowymi jest foliowanie, lakierowanie oraz fornirowanie. Płyty foliowane na swojej powierzchni posiadają specjalną folię PCV. Zwykle wykorzystuje się je w meblach kuchennych lub łazienkowych, ponieważ są odporne na wilgoć. Taką gotową foliowaną płytę MDF można dostać w rozmaitych kolorach lub wzorach. Fornirowanie polega na oklejeniu płyty MDF cienką warstwą naturalnego drewna. Są one wtedy bardzo dekoracyjne i przede wszystkim wyglądają naturalnie. Nie sprawdzi się w kuchni, ale dobrze będzie wyglądać wykorzystany do tworzenia innego rodzaju mebli. Najbardziej popularnymi są lakierowane płyty MDF. Naniesiona na nie warstwa lakieru jest odporna na wilgoć oraz na zmienną temperaturę. Lakiery dostępne są w różnych kolorach przez co każdy może dobrać odpowiedni mebel pod swoje gusta. Produkuje się je w półmacie, macie lub połysku.

Wykorzystanie płyt MDF ma szeroki zakres. Jest idealnym materiałem do wykonywania mebli, ale również świetnie sprawdza się w produkcji paneli podłogowych, listew oraz drzwi wewnętrznych. Takie płyty cenione są również za łatwość w obróbce. Można je dowolnie przycinać, frezować i naginać. Świetnie nadają się do stworzenia nietypowych aranżacji.

Back To Top