sobota, 27 sierpnia, 2022
Budownictwo

Materiały wykorzystywane do budowy instalacji grzewczej

Każdy kto wybrał źródło ciepła, które chce wykorzystać w instalacji grzewczej, stoi jeszcze przed wyborem materiałów, z jakich taka instalacja może być wykonana. W budowie instalacji grzewczych wykorzystuje się takie elementy jak rury i kształtki.

Rury i kształtki z tworzyw sztucznych, stali, miedzi

instalacje co do domów w bydgoszczyTe można wykonywać z różnych materiałów. Obecnie na rynku popularne są trzy podstawowe materiały stosowane w instalacjach grzewczych. Należą do nich: tworzywa sztuczne, stal oraz miedź. Tworzywa sztuczne można dodatkowo podzielić na kilka różnych materiałów. Do instalacji grzewczych wykorzystuje się takie tworzywa jak np. PP, PE i PE-X. PP to materiał, który nazywany jest polipropylenem. PE to polietylen. A PE-X to polietylen sieciowy. Oprócz tego można wykorzystać w instalacji grzewczej rury i kształtki wykonane z materiału PB, czyli polibutylenu. Zazwyczaj instalacje co do domów w bydgoszczy posiadają rury wykonane z trzech warstw. Są to warstwy złożone nie tylko z tworzyw sztucznych, ale również z przekładki w postaci folii aluminiowej. Takie instalacje są znacznie bardziej odporne na różne czynniki uszkadzające. Wiadomo, że rury ze stali czy miedzi są stabilniejsze, ale rury z tworzyw sztucznych także można dodatkowo stabilizować. Rzadko rury przeprowadzane są w środku ścian. W razie jakichkolwiek uszkodzeń wymuszałoby to wykonywanie remontów. Częściej rury znajdują się na powierzchni ściany. Średnica rur może być różna.

Rury cienkie są podatne na różne odkształcenia. Dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć. Można to zrobić, wykorzystując gumę lub podkładki z pianki poliuretanowej. Dzięki temu rury z tworzyw sztucznych będą stabilniejsze nawet podczas pracy instalacji grzewczej. Wybierając materiał, należy kierować się przede wszystkim jego jakością, a niekoniecznie ceną.

Back To Top