poniedziałek, 22 sierpnia, 2022
Technologia

Najważniejszy element układów sterowniczych

 

Rozdzielnica elektryczna w postaci szafy jest elementem sieci elektrycznej, która zawiera urządzenia i podzespoły, służące do łączenia, przerywania oraz rozdziału obwodów elektrycznych i ich kombinacji (np. wyłącznik), najczęściej w połączeniu z: urządzeniami sterowniczymi (np. stycznik, przekaźnik), ochronnymi (np. bezpiecznik elektryczny), pomiarowymi (np. przekładnik prądowy, licznik energii elektrycznej) i regulacyjnymi (np. regulator, sterownik PLC).

Sposób na uporządkowanie obwodów sterowniczych

szafy sterowniczeOdpowiednio zabezpieczone i wykonane szafy sterownicze wykorzystywane są w automatyce przemysłowej, w wielu gałęziach przemysłu, a także w przedsiębiorstwach czy w instalacjach domowych. Szafy sterownicze sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu instalacji elektrycznych i stanowią dla nich zabezpieczenie. Szafy sterownicze stały się obecnie nieodłącznym elementem systemów energetyki i automatyki. Powszechnie wykorzystuje się je do nadzoru pracy urządzeń, instalacji oraz ich podzespołów. Wyposażenie szafy sterowniczej składa się z typowych lub niestandardowych urządzeń, modułów oraz podzespołów, które odpowiednio połączone i skonfigurowane usprawniają funkcjonowanie całego zakładu. Aparatura stanowiąca wnętrze szafy sterowniczej umożliwia zarządzanie pracą urządzeń praktycznie każdego typu. Szafę powinny charakteryzować: wysoka klasa ochrony IP, wytrzymałość mechaniczna, odporność na korozję dostosowana do panujących warunków środowiskowych.

Podsumowując, szafy sterownicze są sposobem na uporządkowanie skomplikowanej i zróżnicowanej aparatury oraz urządzeń elektrycznych, elektromechanicznych, elektronicznych, programowalnych, a nawet pneumatycznych. W takiej szafie występuje zróżnicowanie zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i znamionowych parametrów elektrycznych, takich jak napięcie, prąd, czy moc.

 

Back To Top