czwartek, 25 sierpnia, 2022
Maszyny i urządzenia

Nowa jakość obróbki laserowej

 

Laser jest nieodzownym elementem każdej pracowni, gdzie pracuje się z metalami czy innymi, ciężkimi do cięcia i modyfikowania materiałami. Ponieważ rozwój technologiczny idzie do przodu jak burza w każdej branży, wytwarzanie skomplikowanych części staje się coraz łatwiejsze.

Lasery światłowodowe to duży krok naprzód

Lasery od dawien dawna uznawane były za najlepszelaser fiber rozwiązanie do cięcia każdego materiału. Ich niezwykła precyzja pozwala na tworzenie dowolnie wybranego kształtu z niemalże każdego przedmiotu. Najpopularniejszym rodzajem lasera jest laser działający w oparciu o dwutlenek węgla. Charakteryzuje się dużym wachlarzem możliwości oraz potencjalnych zastosowań, ponieważ oprócz metali doskonale radzi sobie także z tworzywami sztucznymi oraz innymi materiałami niemetalicznymi. Pomimo tego, nie jest on wolny od wad. Od momentu, kiedy na rynku pojawił się laser fiber, wiele z tych wad zostało wyeliminowanych. Fiber, oznacza światłowód, a jego rewolucyjne zastosowanie w budowie lasera pozwoliło uzyskać jeszcze większą precyzję i moc cięcia. Bez wątpienia, największą przewagą laserów fiber nad tradycyjnymi, które pracują w oparciu o dwutlenek węgla jest fakt, że cechują się one znacznie dłuższą żywotnością. Światłowód, który w głównej mierze odpowiada za pracę laser, może generować moc nawet do 100 000 godzin! Znacząco zmniejsza to koszta eksploatacji oraz poprawie ergonomie pracy, co było głównymi zarzutami kierowanymi w stronę laserów CO2.

Pojawienie się na rynku laserów fiber pozwoliło znacząco usprawnić cały proces obróbki materiałów. Cały proces został nieco przyspieszony oraz stał się bardziej ekonomiczny dzięki długiej żywotności lasera. Nie tylko poprawiło to ergonomię pracy z laserem ale dla wielu otworzyło także nowe możliwości obróbki materiałów.

 

Back To Top