wtorek, 23 sierpnia, 2022
Ogrody

Odpowiednia uprawa porzeczek

 

Coraz więcej osób decyduje się na uprawę owoców we własnym ogrodzie. owoce zerwane prosto z własnego drzewa, czy krzaczka smakują zawsze najlepiej. Z tego też powodu miłośnicy ogrodów co roku decydują się na zakup sadzonek różnych drzewek i krzaczków owocowych. Obserwując trendy związane z ilością kupowanych sadzonek należy przyznać, że niektóre rodzaje owoców cieszą się większą popularnością, niż inne.

Pielęgnacja krzaczka porzeczki

cięcie porzeczkiNiezaprzeczalnie największą popularnością cieszą się truskawki, maliny i czereśnie. Sadzonek tych roślin sprzedaje się co roku w sklepach ogrodniczych najwięcej. Nie mniejszą popularnością cieszą się w ostatnim czasie porzeczki i agrest. Te dwa gatunki owoców zaczęły pomału wracać do łask. Wynika to przede wszystkim z dużej ilości owoców, jakie te krzaczki potrafią rodzić co roku. Oprócz tego są one stosunkowo łatwe w uprawie, a zebrane owoce idealnie nadają się na rozmaite przetwory. Warto jednocześnie wspomnieć, że czarne oraz czerwone porzeczki zawierają najwięcej witaminy C spośród wszystkich owoców. Przewyższają w tym względzie cytryny, czy pomarańcze. Decydując się na uprawę porzeczek powinniśmy pamiętać, że raz na trzy lub cztery lata powinniśmy wykonywać regularne cięcie porzeczki. Ma to na celu usunięcie starych pędów, na których z roku na rok będzie pojawiać się coraz mniej owoców. Warto jednocześnie pamiętać o tym, że krzaczki należy także profilaktycznie opryskiwać przeciwko chorobom grzybowym.

Zapewni im to odpowiedni rozwój, a także zwiększy ilość otrzymywanych z nich owoców. Ponadto porzeczka, a zwłaszcza jej młode liście mogą być atakowane przez mszyce. Z tego też powodu należy sprawdzać, czy nie pojawił się na nich ten szkodnik. Poznamy to po zwiniętych liściach na górnej części pędu.

 

Back To Top