środa, 31 sierpnia, 2022
Zdrowie

Protezy ruchome i protezy stałe – główne zadania protez zębowych

Protetyka ma na celu zrekonstruować pierwotny stan uzębienia pacjenta. Jest to konieczne wtedy, kiery wyrywane są zęby stałe pacjenta. Czasem konieczna jest ekstrakcja kilku zębów, a nawet wszystkich w jednym łuku. Wtedy proteza zębowa jest koniecznością.

Pomoc dentysty w przypadku utraty i uszkodzenia zębów – protezy stomatologiczne

implanty jednoczęściowe w ToruniuNiezależnie od tego jaka jest przyczyna utraty zębów czy ich uszkodzenia, protetyk zajmie się przygotowaniem odpowiedniej protezy zębowej. Uzupełnienia protetyczne mają nie tylko wyglądać estetycznie, ale przede wszystkim spełniać swoje funkcje. Ogólnie można wyróżnić 2 grupy protez zębowych. Pierwszą z nich są protezy ruchome. Są to protezy, które można w każdej chwili wyjąć z jamy ustnej. Do takich protez należą protezy częściowe i całkowite. Posiadają one wykonanie z akrylu. Są to też protezy na specjalnych implantach. Drugim rodzajem protez zębowych są protezy stałe, których nie można już wyjąć z jamy ustnej. Takie protezy zakłada się na zęby albo na implanty. Tu wykorzystuje się specjalny cement, a takie protezy nazywa się koronami lub mostami. Popularne są implanty jednoczęściowe w Toruniu – składają się one z jednej części, wyglądają estetycznie, a efekty są naprawdę zadowalające. Protezy stosuje się wtedy, kiedy luki w uzębieniu są naprawdę spore. Proteza doskonale nadaje się do osób, u których po prostu nie da się założyć ani mostu ani korony.

Może się to zdarzyć np. wtedy, kiedy zęby są rozchwiane. W takiej sytuacji nie ma dostatecznego oparcia dla tego typu implantów. Proteza ma kilka ważnych zadań. Po pierwsze ma przywrócić pacjentom funkcję żucia. Po drugie proteza umożliwia poprawną artykulację. I wreszcie po trzecie, protezy zębowe zapewniają ładny wygląd uzębienia, które będzie wyglądać całkowicie naturalnie i na pierwszy rzut oka w ogóle nie będzie zauważalne.

Back To Top