czwartek, 25 sierpnia, 2022
Biuro

Przyroda czy człowiek

Drzewa od początków istnienia świata były, i są, ważnym składnikiem życia wielu organizmów. Zapewniało podłoże do rozpalania ognisk, było pierwszym materiałem przy produkcji narzędzi i sztućców oraz, co najważniejsze, pozwalało ludziom z jaskiń przenieść się do własnoręcznie zbudowanych domów.

Wykonanie wycinki drzew w Gliwicach

Wycinka drzew na terenie GliwicNiestety w dzisiejszych czasach umniejsza się rolę, jaką pełnią drzewa, a nawet się o niej zapomina. Można przypuszczać, że największy przełom w Polsce nastąpił za sprawą króla Kazimierza III Wielkiego, z którym łączy się powiedzenie „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. To za jego rządów kamień zaczął zyskiwać na wartości, a widok budynków z kamienia cieszył oko bardziej niż tych z drewna. W dzisiejszych czasach nie jesteśmy już w stanie wyobrazić sobie miast, w których wszystko byłoby drewniane. Co więcej uważalibyśmy takie miejsca albo za bardzo biedne albo bardzo dziwne. Niestety idąc tą drogą wielu ludzi zaczyna myśleć, że drzewa nie są nam potrzebne, a powstawanie coraz to nowszych nowocześniejszych miejsc w ich miejsce jest ważniejsze niż odrobina zieleni w środku miasta. Przykładów takiego myślenia, co w gruncie rzeczy kończy się na działaniach, jest bardzo dużo. Wycinka drzew na terenie Gliwic może być jednym z nich. Zaledwie w lutym roku 2016 poświęcono prawie 800 sztuk drzew na poszerzenie ulic. Można pomyśleć, że to niewiele, ale biorąc pod uwagę, że taka sytuacja powtarza się regularnie, już niedługo zamiast zieleni wokół nas będziemy widzieć jedynie szarość.

Warto, więc przystanąć na chwilę i zastanowić się nad zjawiskiem, które dotyczy każdego z nas. Szersze ulice i większe budynki może polepszą standard naszego życia na chwilę obecną, ale z perspektywy czasu wyrządzą więcej szkód niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić.

Back To Top