piątek, 26 sierpnia, 2022
Przemysł

Różne metody łączenia zbrojeń

Montaż zbrojenia obejmuje łączenie prętów, oraz umieszczenie zbrojenia w deskowaniu, lub formie. Natomiast łączenie prętów zbrojenia polega na wiązaniu drutem wiązałkowym, lub poprzez spawanie. Można je łączyć w szkielet zbrojeniowy, lub bezpośrednio w deskowaniu.

Łączenie prętów w szkielet zbrojeniowy

dobrej jakościk druty stalowe okrągłeŁączenie prętów w warsztacie zbrojarskim jest znacznie korzystniejsze, ponieważ umożliwia łatwiejszy dostęp do zbrojenia, oraz stosowanie spawania i zgrzewania prętów. Utworzone gotowe szkielety można wówczas przetransportować do miejsca przeznaczenia. Wszystkie rodzaje łączenia prętów powinny być tak mocne, aby uniemożliwić wzajemne przesuwanie się prętów zbrojenia podczas transportu, oraz w czasie betonowania. Do wiązania zbrojenia, w miejscach skrzyżowania i styku używa się dobrej jakości druty stalowe okrągłe, lub wiązałkowe. Najłatwiejsze do wykonania, ale jednocześnie najsłabsze są węzły proste stosowane, w płytach na skrzyżowaniach prętów nośnych i montażowych. Do łączenia prętów bardziej odpowiedzialnych konstrukcji, stosuje się węzły krzyżowe. Najmocniejsze są węzły krzyżowe podwójne, można nimi łączyć zbrojenie podciągów, dźwigarów i innych ważnych konstrukcji. Do wiązania stosuje się cęgi, którymi po odpowiednim przewleczeniu drutu skręca się kilkakrotnie i obcina końce. Pręty po skręceniu powinny być dostatecznie mocno dociśnięte. Wiązanie prętów zbrojenia jest bardzo pracochłonne i nie można czynności tej zmechanizować. Współcześnie odchodzi się od łączenia w ten sposób i stosuje połączenia spawane i zgrzewane. Spawanie prętów może być gazowe, lub elektryczne. Polega ono na połączeniu ze sobą rozgrzanych do temperatury topnienia styków prętów zbrojenia.

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem łączenia prętów zbrojenia jest zgrzewanie. Polega ono na łączeniu ze sobą prętów stalowych przez dociśnięcie ich do siebie i przepuszczenie przez miejsce styku i doprowadzenie metalu do stanu plastycznego. Wskutek docisku następuje połączenie dwóch prętów stalowych.

 

Back To Top