piątek, 02 września, 2022
Przemysł

Różne zastosowania gumowych węży

Gumowe węże charakteryzują się tym, że są bardzo wytrzymałe i odporne na złamanie. Są elastyczne i odporne na bardzo wysokie ciśnienie i temperaturę. Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że wiele czynności byłoby utrudnione lub nawet niemożliwe bez niezawodnych gumowych przewodów. Zwykłemu użytkownikowi taki wąż kojarzy się jedynie z podlewaniem ogrodu i niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak wiele ma zastosowań.

Uniwersalne przewody z gumy

węże gumowe - mazowieckieBez gumowych węży wiele czynności nie mogłoby się odbyć. Wszelki transport cieczy z punktu a do punktu b jest możliwy właśnie dzięki zastosowaniu węży. Możemy je podzielić na dwie główne grupy. Pierwszą z nich są węże, które stosujemy głównie do przepompowywania. Z takich rozwiązań chętnie korzystają strażacy, którzy wypompowują wodę z zalanych piwnic lub kierowcy cystern z benzyną lub różnego rodzaju olejami. Takie przewody doskonale sprawdzają się, jeśli mamy do czynienia z cieczami nieagresywnymi, czyli takimi, które nie są żrące lub w inny sposób aktywne chemicznie. Aby przepływ cieczy w takich wężach był możliwy, cały układ musi zostać wzbogacony o specjalne pompy tłoczno ssące, których zadaniem jest wytworzenie odpowiedniego ciśnienia przepływu. Do drugiej grupy zaliczają się węże gumowe – mazowieckie i nie tylko, stosowane w zakładach przetwórstwa spożywczego. Muszą one spełniać więcej kryteriów ze względu na panujące w zakładach przepisy sanitarne oraz specyfikę pracy – często pracują z gorącymi cieczami lub parą o temperaturze nawet 200 stopni.

Gumowe węże stosowane w przetwórstwie spożywczym podlegają również licznym kontrolom, podobnie jak inne urządzenia wykorzystywane do produkcji żywności. Muszą one być wykonane z gumy gładkiej, która będzie łatwa w czyszczeniu. Zwykle przewody takie transportuję mleko, wodę, oleje lub nawet wino.

Back To Top