czwartek, 25 sierpnia, 2022
Rolnictwo i hodowla

Stawiamy na tlenkowy nawóz wapienny

Gdy zależy nam na szybkim zneutralizowaniu pH gleby, powinniśmy wybierać wapno tlenkowe, którego efekty stosowania widoczne są już po kilku tygodniach. Musimy jednakże pamiętać, by rozsypywać je przed zasiewem, by rośliny uprawne oraz zboże nie uległy spaleniu. Postać tlenkową nawozów wybieramy więc, gdy zależy nam na czasie. 

Wapna nawozowe tlenkowe szybko zwalcza kwasowość gleby

wapno nawozowe tlenkoweCzasem uprawę należy zacząć od szybkiego i skutecznego zneutralizowania kwaśnego pH gleby, które ma niekorzystny wpływ na uprawy i ich wydajność. W takich sytuacjach na kilka tygodni przed planowanym zasiewem stosujemy wapno nawozowe tlenkowe, które szybko uwalnia w glebie zawarte w nim substancję użyźniające. Ten rodzaj nawozów stasujemy zwykle przy uprawie roślin oraz zbóż. Wapno tlenkowe ma naturalne pochodzenie i jego głównym składnikiem są oczywiście skały wapienne. Z tego też względu jest ono bezpieczne zarówno dla naszych upraw, jak i dla środowiska. Producenci nawozów co sezon wypuszczają na rynek coraz to nowe preparaty o udoskonalonym składzie. Możemy nabyć je zarówno na targach rolnych, na których prezentowane są nowe mieszanki, jak i w sklepach ogrodniczych., Do wapna dodawany jest też bardzo często magnez, który zapewnia płodom niezbędne do prawidłowego rozwoju substancje odżywcze. By nawóz działał skutecznie, zawsze musimy zapoznać się dokładnie z zamieszczonymi na opakowaniach instrukcjami i dawkami, które należy używać, by nie doszło do spalenia się roślin z uwagi na bardzo szybkie działanie postaci tlenkowej.

Nawozy wapniowe stosowane są w naszym rolnictwie z uwagi na kwaśny odczyn znacznej części gleb. W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt wybieramy nawozy w postaci granulatu, który wolno wchłaniany jest przez glebę, jak i postać tlenkowej, która ma szybkie działanie i praktycznie od chwili posypania zwalcza kwaśne pH gleby i gwarantuj udane zbiory na jesień. 

Back To Top