środa, 24 sierpnia, 2022
Zdrowie

Ustalanie jadłospisu w zależności od stanu zdrowia

Człowiek choruje na nadwagę lub otyłość przede wszystkim dlatego, że przyjmuje więcej kalorii niż wynosi jego zapotrzebowanie energetyczne. Oprócz tego zdarza się, że niektórzy cierpią na różnego rodzaju zaburzenia związane z jedzeniem np. kompulsywne objadanie się.

Dieta dopasowana do schorzeń człowieka

skuteczne diety odchudzające - jadłospisJeszcze inni tyją, ponieważ rzucili palenie. Są i tacy, którzy reagują na stres jedzeniem. Przyczyny przybierania na wadze mogą być bardzo różne. Leczenie nadwagi i otyłości w prawie każdym przypadku jest takie samo – konieczne jest zastosowanie odpowiedniej diety. Ale skoro przyczyny nadwagi są różne, to czy diety również nie powinny się różnić? Rzeczywiście tak powinno być. Niestety wiele osób korzysta z gotowych diet, które można znaleźć w sieci za darmo, zamiast skorzystać z fachowej porady dietetycznej. Takie skuteczne diety odchudzające – jadłospis mogą zostać ustalone przez dietetyka i to bez wychodzenia z domu. Coraz więcej dietetyków udziela swoich porad przez internet i jest gotowa na wykonanie odpowiedniego jadłospisu. Dobry dietetyk powinien dowiedzieć się, czy dana osoba nie cierpi na jakieś schorzenia. Inaczej bowiem wyglądają diety dla osób z cukrzycą, inaczej dla tych z chorobami serca lub nadwrażliwym przewodem pokarmowym. Są i tacy, którzy cierpią na różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe, co także musi zostać uwzględnione w diecie. Przykładowo: osoba chorująca na cukrzycę powinna ograniczyć spożywanie węglowodanów.

I chodzi tutaj głównie o cukier, w tym też o słodycze. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na zjedzenie owocu. Wiele zależy też od poziomu glukozy we krwi. Jeśli poziom jest wysoki, lepiej nie jeść niczego słodkiego. Jeśli zaś poziom jest zbyt niski, to w takiej sytuacji wręcz powinno się przekąsić coś, co zawiera w składzie dużo węglowodanów.

Back To Top