piątek, 26 sierpnia, 2022
Rolnictwo i hodowla

Ważna decyzja azotowa

Ziemia, nie mówię oczywiście o nazwie naszej planety, ale o poczciwej życiodajnej glebie pod naszymi umęczonymi stopami. Stąpając po niej rzadko znajdujemy czas aby zastanowić się nad jej potrzebami. Nie jest łatwo wydać na świat takie dwudziestometrowe drzewo, czy zapełnić pięćdziesiąt hektarów pola żółciutkim i pachnącym rzepakiem.

Krótka refleksja nad azotem

producent dobrych nawozów azotowychBędąc młodym i ambitnym rolnikiem, każdy marzy o wspaniałych plonach oraz o lukratywnych kontraktach związanych z ich sprzedażą, lub dystrybucją. Osiągnięcie takiego stanu rzeczy nie jest proste i wymagać będzie wiele przemyśleń, wydatków oraz świadomego planowania swych działań. Podstawą jakichkolwiek kalkulacji jest oczywiście gleba, a konkretnie jej jakość oraz areał. Na podstawie tych informacjo oraz analizy rynku lokalnego, krajowego czy nawet międzynarodowego, można podjąć decyzję o roślinach jakie będą uprawiane na tych gruntach. Z innych czynników, które warto, a nawet trzeba wziąć pod uwagę można wymienić rodzaj posiadanych sprzętów i infrastruktury, oraz fundusze jakie możemy przeznaczyć na ewentualną modernizację tychże. Nieodzownym składnikiem uprawy jest producent dobrych nawozów azotowych, z którym nawiążemy współpracę. Upewnienie się co do jakości jego produktów jest pierwszą rzeczą, którą należałoby zrobić przed podjęciem decyzji. Azot jest podstawowym składnikiem białek, a co za tym idzie podstawowym pierwiastkiem, który musimy dostarczyć roślinie, gdyż większość z nich nie potrafi uzyskiwać go z powietrza, wyjątkiem są np. rośliny motylkowe. Inne pierwiastki będące podstawą budulca np. węgiel rośliny potrafią pobrać z powietrza, w procesie fotosyntezy.

Planując program nawożenia gleby obok producenta nawozów i potrzeb naszej gleby należy pamiętać także innych czynnikach, takich jak warunki pogodowe. Wykorzystanie nawozów naturalnych może być naprawdę skutecznym środkiem do poprawy jakości ziemi uprawnej, ale trudno jest tak całkowicie zastąpić nawozy sztuczne.

Back To Top