czwartek, 25 sierpnia, 2022
Budownictwo

Zabezpieczanie fundamentów przed wilgocią za pomocą termoiniekcji

Fundamenty każdego budynku powinny zostać zabezpieczone przed wodą. Dzięki temu ściany nie będą wilgotne, będą bardziej wytrzymałe, solidne. Zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią wcale nie jest trudne. Wystarczy skorzystać ze znanych i cenionych na całym świecie metod.

Termoiniekcja jako metoda hydroizolacji fundamentów

hydroizolacja fundamentów budynkuWśród nich można np. wyróżnić metody iniekcyjne tj. termoiniekcja. Jest to metoda nieco droższa od zwykłej iniekcji, ale prowadzi do pełnego osuszenia ścian fundamentów i nie tylko. Jest to iniekcja, w której stosuje się czynnik termiczny. Na początku wstępnie osusza się fragment budynku. Chodzi o to, by wilgotność ścian nie była wyższa niż 7%. Następnie wykonuje się iniekcję. Ciepło jest dostarczane do ścian przy użyciu specjalnych termowentylatorów. Można również użyć generatorów mikrofalowych. Wcześniej znacznie częściej stosowane były roztwory żywicy metylosilikonowej. Były to roztwory rozpuszczalnikowe i niestety nie działały tak, jak powinna działać idealna termoizolacja. Warto wspomnieć, że ta metoda jest często łączona z metodami klasycznymi. Można do niej dodać metodę iniekcji ciśnieniowej, by jeszcze lepiej osuszyć ścianę. Taka hydroizolacja fundamentów budynku na pewno się powiedzie. Aktualnie podgrzewa się mur za pomocą generatorów mikrofalowych. Mówi się tu o tzw. wstępnym osuszaniem pasa muru. Dopiero później wykonywana jest klasyczna iniekcja ciśnieniowa. Dzięki połączeniu obu metod osuszanie jest jeszcze bardziej skuteczne. Metody osuszania ścian nieinwazyjne odchodzą powoli w niepamięć. Dziś wiadomo, że należy działać od środka, czyli zastosować iniekcje w mur, które zabezpieczą przed wilgocią.

Jeszcze nie tak dawno temu stosowało się ogrzewacze powietrza w pomieszczeniu, które sprawiały, że wilgoć z muru trafiała do środka pomieszczenia i efekt nie był zadowalający.

Back To Top