wtorek, 23 sierpnia, 2022
Przemysł

Zastosowanie włókniny filtracyjnej

Dużo słyszymy o konieczności filtrowania naszego powietrza, oczyszczania go z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Producenci zajmujący się branżą filtracyjną dostarczają nam więc różnorodnych urządzeń, które mają skutecznie pomóc nam w tym oczyszczaniu, najlepiej jak to tylko możliwe. Czy zastanawialiście się jednak, co znajduje się we wnętrzu tego typu urządzeń?

Z czego zbudowany jest filtr?

włóknina filtracyjnaKażdy filtr, składa się z obudowy, która może być wykonana z różnego typu materiału, a także włókniny, która znajduje się we wnętrzu, tak zwanej ramki. Jest to włóknina filtracyjna i może ona mieć rożne właściwości w zależności od włókien, z których została ona wykonana, ich zróżnicowanej gęstości i różnej przepuszczalności. Włókniny pozwalają na filtrację nie tylko związaną z odpylaniem i oczyszczaniem powietrza, ale również do filtracji mokrej, czyli takiej, która polega na odwadnianiu produktów przez mechaniczne usuwanie z nich cieczy. Kiedy określimy już, jakiego rodzaju filtru potrzebujemy, musimy wziąć pod uwagę następujące własności, by możliwie jak najlepiej dobrać odpowiednią włókninę do naszych potrzeb. Przy wyborze materiału, powinniśmy więc uwzględnić elastyczność, surowiec, odporność mechaniczną i temperaturową, by proces filtracyjny był dla nas w pełni udany. Na rynku najczęściej dostępnymi włókninami filtracyjnymi są te wyprodukowane z wiskozy, polipropylenu i poliestru. Materiały te zawsze poddawane są termicznej obróbce utwardzenia, co zapewnia im trwałość, wydajność, a także dużą zdolność do chłonięcia substancji.

Zastosowanie włókniny filtracyjnej jest częstym rozwiązaniem w większości urządzeń filtrujących, a także we wszystkich rodzajach chłodziw. Nic zresztą dziwnego, bowiem tego typu rozwiązanie w tym drugim przypadku wiąże się ze sporą redukcją kosztów, dając dość wymierne korzyści.

Back To Top